Kanda Enfeksiyon

Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2014 - Kategori: Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyon

SepsisSS Post 150x150 Kanda EnfeksiyonMikroplanma (Kan Enfeksiyonu) ve Septik Şok

Mikroplanma enfeksiyona karşı kuvvetli bağışıklığı olan bir kişiden kaynaklanan ciddi bir tıbbi durumdur. Enfeksiyonla savaşmak için kana salınan kimyasallar yaygın iltihaplanmayı tetikler.

İltihaplanma organların zarar görmesiyle sonuçlanabilir. Mikroplanma sırasındaki kan pıhtılaşması uzuvlara ve iç organlara giden kan akışını onlara besin ve oksijen kaybettirerek azaltır. Ciddi durumlarda bir ya da daha fazla organ görevini yerine getiremeyebilir. En kötü durumlarda enfeksiyon septik şok olarak adlandırılan kan basıncında yaşamı tehdit eden bir düşüşe yol açar. Bu, akciğer, böbrek ve karaciğer gibi çeşitli organların yetmezliğine yol açarak ölüme neden olabilir.

ABD’de hastanelerin %1 ila %2 sinde mikroplanma meydana gelir. Bu her yıl en az 750.000 insanı etkiler.

Sepsis (mikroplanma) terimi genellikle septizemi, ciddi hayati tehlikesi olan hızlıca kötüye giden ve ölümle sonuçlanan bir enfeksiyonla birlikte kullanılır.

Mikroplanmanın Nedenleri ve Risk Faktörleri

Bakteriyel enfeksiyonlar mikroplanmanın en yaygın nedenidir. Ancak mikroplanma farklı enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Enfeksiyon, vücuda girebilen bakteri ya da diğer bulaşıcı etkenlerin olduğu yerde başlayabilir. Bu, zararsız görünen diz sıyrılması, tırtıklı deriyle ya da apandist, pnömoni, menenjit ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi daha ciddi sağlık problemleriyle sonuçlanabilir.

Mikroplanma osteomyelitis olarak adlandırılan kemik enfeksiyonuyla birlikte gelebilir. Hastanede yatan hastalarda başlangıç enfeksiyonunun yaygın yeri IV hatları, cerrahi kesikler, sonda ya da yatak yaralarını kapsar.

Mikroplanmaya herhangi biri de yakalanabilir ancak bazı insan grupları daha büyük risk altındadır. Bu gruplar:

.  HIV/AIDS,kanser ya da organ naklini önlemek için bağışıklık sistemini durduran ilaçların kullanımı gibi  hastalıklardan dolayı bağışıklık sistemi iyi çalışmayan insanlar

.  Çok küçük bebekler

.  Yaşlılar. Özellikle de başka sağlık problemleri de varsa

.  Son zamanlarda hastanede yatan ya da özellikle de kemoterapi tarzı muamele gören insanlar

.  Diyabeti olan insanlar

Mikroplanma Belirtileri

Mikroplanma vücudun farklı bölümlerinde başlayabileceğinden birçok farklı belirtisi vardır. Uyanıklığın azalması ya da çapraşık ruh hali gibi hızlı nefes alma ve zihinsel durumlardaki bir değişme mikroplanmanın başladığına dair ilk işaret olabilir. Diğer yaygın belirtiler şunlardır:

.  Ateş ve titremeli felç ya da alternatif olarak çok düşük bir vücut ısısı.

.  İdrar ihtiyacının azalması

.  Hızlı nabız

.  Hızlı nefes alma

.  Bulantı ve kusma

.  İshal

Mikroplanma Tedavisi

Mikroplanmayı başarılı tedavi etmedeki ilk adım hızlı teşhis. Eğer mikroplanma şüphesi varsa doktor muayene edecek ve şunları bulmak için test yapacaktır:

.  Kanda ya da diğer vücut sıvılarında bakteri

.  X-ray, CT taraması ya da ultrason gibi görüntüleyici teknoloji kullanarak enfeksiyonun kaynağı

.  Yüksek ya da düşük beyaz kan hücre sayısı

.  Düşük trombosit sayısı

.  Düşük kan basıncı

.  Kandaki fazla miktarda asit (asidoz)

.   Değişmiş böbrek ya da karaciğer fonksiyonu

Diğer vücut sıvı testleri ve X-ray ya da CT taraması gibi testler enfeksiyonun nedenini teşhis etmede yardımcı olabilir. Ağır mikroplanma teşhisi konulan insanlar doktorların enfeksiyonu durdurmaya çalıştığı hayati organların fonksiyonun korunduğu ve kan basıncının düzenlendiği yoğun bakım ünitesinde (ICV) tutulur.

Mikroplanma (kan enfeksiyonu) ve Septik Şok

Mikroplanma tedavisi genellikle şu şekilde başlar:

.  Birçok bakteri çeşidini öldüren geniş sprectrum antibiyotikler

.  Kan basıncını korumak için IV sıvılar

.  Normal kan oksijenini korumak için oksijen.

Enfeksiyon maddesi teşhis edildikten sonra doktor söz konusu maddeyi hedef alan bir ilaç uygulayabilir. Ciddiyete ve mikroplanmanın etkilerine bağlı olarak solunum makinesi ve diyaliz gibi diğer tedavi tipleri gerekebilir. Bazen enfeksiyonu yok etmek ya da kurutmak için cerrahi bir müdahale gerekir.

Doktorlar genellikle kan basıncını düzenlemek için vasopressors (kan damarlarını daraltan ilaçlar) kapsayan farklı tedaviler uygun görür.

Mikroplanmadan kurtulan insanlarda kalıcı organ hasarı meydana gelebilir. Ölüm oranları mikroplanmada %20 ve septik şokta %60 civarındadır.

Kaynak: http://www.webmd.com/a-to-z-guides/sepsis-septicemia-blood-infectionEtiketler: , , ,

Yorum Yap